Crewe & District Canine
Association.
(1905)

PRESIDENT: MR.A.R.GOODBY.
CHAIRMAN: MR.R.CHALLINOR.VICE CHAIRMAN: MR.S.WEBB.
LIFE MEMBERS: MR.A.WARD.

Schedule of 116 Class All Rosette Open Show.(Unbenched)
Held under Kennel Club Rule & Show Regulations.
TO BE JUDGED ON THE GROUP SYSTEM.
Only undocked dogs and legally docked dogs may be entered for exhibition at this show.

On SUNDAY 2nd.JUNE 2019.

At THE BOAR'S HEAD, LONDON ROAD,
WALGHERTON, NANTWICH. CW5 7LA.

Show Opens 9.00.a.m.Judging 10.00.a.m.

Guarantors_to_The_Kennel_Club.
Mr.R.Challinor. 28 Thirlmere Road, Wistaston.(Chairman)
Mrs.M.Young. 5 Atholl Avenue,Crewe,Cheshire.01270 255842.(Secretary)
Mrs.J.Tarr. 28 Summerville Rd, Trentvale, Stoke on Trent.(Treasurer)

Hon.Veterinary Surgeon: Nantwich Veterinary Group.Crewe Road End,Nantwich,
Cheshire. TEL: 01270 610322.

ENTRY FEES:Members First Entry £4.50. Non Members £5.00. Per Dog.
All Subsequent entries with same dog £1.00.
MEMBERSHIP: £1.50. Single. £2.50. Joint.
CATALOGUES: £3.00. with entries. £3.50. on the day.

Entries Close Tuesday 14th.May 2019.(Postmark)
All wins up to and including 7th.May must be counted when entering for any class.

Entries & Fees which must be pre-paid to be sent to: Hon.Secretary. Mrs.M.Young.
5 Atholl Avenue, Crewe, Cheshire. CW2 6JH.
TEL: 01270 255842.

THIS IS AN OUTSIDE VENUE, NO WET WEATHER
ACCOMMODATION.






All Judges at this show agree to abide by the following statement: "In assessing dogs, judges
must penalise any features or exaggerations which they consider would be detrimental to the
soundness, health and well being of the dog".

Rosettes donations will be gratefully received.

ORDER OF JUDGING.

        Morning 10.00.a.m.                      Afternoon not before 1.00.p.m.

Ring 1. Whippet, Dachs L/H & S/H,AVNSC  Ring 1. Border Terr,Jack Russell
             Hound & Group                                  Terrier & AVNSC Terrier & Group.
Ring 2. Beagle,C.K.C.S. AVNSC Toy & Group      Ring 2. Golden Retriever & Cocker
Spaniel AVNSC Gundog & Group
Ring 3. Sheltie,R.Collie,A.S.D.                Ring 3. Irish Setter.
Ring 4. Gt Dane,Newfie,Dobes                   Ring 4. Labrador Retriever.
        AVNSC Working & Group.
Ring 5. Pug,Chihuahua L/C & S/C.               Ring 5. Shih Tzu,Lhasa,AVNSC Utility
                                                                         & Group
Ring 6. G.S.D.Border Collie,AVNSC Pastoral & Group.

Rosettes First to Reserve in all Classes.

The Officers and Committee of this Association reserve the right to alter the order of
judging and the judging rings at their discretion.

N.B. Remedial action will be taken in the event of Dogs left in cars being found in a
distressed condition.

See us on facebook: Crewe & District Canine Association

ANNUAL GENERAL MEETING.

18th.March 2019 @ 7.45.p.m. The Hawk Inn, Haslington, N.Crewe.

SOFT CRATES. The Kennel Club has asked that we draw attention to the potential health and
safety implications concerning the use of Soft Crates as in its view, they do not offer sufficient
potection to dogs. They have asked that we point out that dogs should not be left unattanded in
soft crates. There has been instances where dogs have escaped from soft crates which have not
been securely fastened to benches, or that have been left at ringside. We therefore ask that if you
use soft crates, you do not leave the dogs unattended, either in the hall or in an open car in the
car park.
 
 

Classification

All Classes are Dog or Bitch unless otherwise stated.
All Classes are Open unless otherwise stated.
----------------------------------------
HOUND GROUP.
----------------------------------------
WHIPPET. JUDGE: Mark Smith.(ELEQUAL)
1. Puppy. 2. Junior. 3. Post Graduate. 4. Open.
----------------------------------------
BEAGLE. JUDGE: Sharon Hardisty.(BLUNDERHALL)
5. Puppy. 6. Junior. 7. Post Graduate. 8. Open.
----------------------------------------
DACHSHUND WILL NOT BE WEIGHED.
----------------------------------------
MINIATURE LONG DACHSHUND. JUDGE: Steven Jones.(CARLITA)
9. Junior. 10. Post Graduate. 11. Open.
----------------------------------------
MINIATURE SMOOTH DACHSHUND. JUDGE: Steven Jones.(CARLITA)
12. Junior. 13. Post Graduate. 14. Open.
----------------------------------------
A.V.NOT SEPARATELY CLASSIFIED HOUND. JUDGE: Tim Jones.(EARDLEY)
15. Puppy. 16. Junior. 17. Post Graduate. 18. Open.
----------------------------------------
HOUND GROUP - JUDGE: Tim Jones.(EARDLEY)
----------------------------------------
TOY GROUP.
----------------------------------------
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL. JUDGE: Mrs.Howard.(EDELA)
19.Puppy. 20.Junior. 21.Post Graduate. 22.Limit. 23. Open Dog. 24.Open Bitch.
----------------------------------------
CHIHUAHUA LONG COAT. JUDGE: Miss.B.Entwistle.(FRIDY)
25. Junior. 26. Post Graduate. 27. Open.
----------------------------------------
CHIHUAHUA SMOOTH COAT. JUDGE: Miss.B.Entwistle.(FRIDY)
28. Junior. 29. Post Graduate. 30. Open.
----------------------------------------
PUG. JUDGE: Mrs.Edna Williams.(EDTZU)
31. Puppy. 32. Junior. 33. Post Graduate. 34. Open.
----------------------------------------
POMERANIAN. JUDGE: Julie Baldwin.(KADAZ)
35. Puppy. 36. Junior. 37. Post Graduate. 38. Open.
----------------------------------------
A.V.NOT SEPARATELY CLASSIFIED TOY. JUDGE: Julie Baldwin.(KADAZ)
39. Puppy. 40. Junior. 41. Post Graduate. 42. Open.
----------------------------------------
TOY GROUP - JUDGE: Julie Baldwin.(KADAZ)
----------------------------------------
PASTORAL GROUP.
----------------------------------------
SHETLAND SHEEPDOG. JUDGE: Dereck Allsopp.(SANDMEL)
43. Junior. 44. Post Graduate. 45. Open.
----------------------------------------
AUSTRALIAN SHEPHERD. JUDGE: Dereck Allsopp.(SANDMEL)
46. Junior. 47. Post Graduate. 48. Open.
----------------------------------------
BORDER COLLIE. JUDGE: Dereck Allsopp.(SANDMEL)
49. Puppy. 50. Junior. 51. Post Graduate. 52. Open.
----------------------------------------
ROUGH COLLIE. JUDGE: Mrs.Allsopp.(SNOWGLADE)
53. Puppy. 54. Junior. 55. Post Graduate. 56. Open.
----------------------------------------
GERMAN SHEPHERD DOG. JUDGE: Andrew Forman.(SUZDANS)
57. Puppy. 58. Junior. 59. Post Graduate. 60. Open.
----------------------------------------
A.V.NOT SEPARATELY CLASSIFIED PASTORAL. JUDGE: Dereck Allsopp.(SANDMEL)
61. Puppy. 62. Junior. 63. Post Graduate. 64. Open.
----------------------------------------
PASTORAL GROUP - JUDGE: Dereck Allsopp.(SANDMEL)
----------------------------------------
WORKING GROUP.
----------------------------------------
NEWFOUNDLAND. JUDGE: Martin Sanders.(CASTELLCOCH)
65. Junior. 66. Post Graduate. 67. Open.
----------------------------------------
DOBERMANN. JUDGE: Andrew Forman.(SUZDANS)
68. Junior. 69. Post Graduate. 70. Open.
----------------------------------------
A.V.N. SEPARATELY CLASSIFIED WORKING. JUDGE: Martin Sanders.
71. Puppy. 72. Junior. 73. Post Graduate. 74. Open.
----------------------------------------
WORKING GROUP - JUDGE: Martin Sanders.(CASTELLCOCH)
----------------------------------------
GUNDOG GROUP.
----------------------------------------
GOLDEN RETRIEVER. JUDGE: Tracey Ayling-Jones.(RAIVESLAKE)
75. Puppy. 76. Junior. 77. Post Graduate. 78. Open.
----------------------------------------
LABRADOR RETRIEVER. JUDGE: Ian Jones.(LADROW)
79. Puppy. 80. Junior. 81. Post Graduate. 82. Open.
----------------------------------------
IRISH SETTER. JUDGE: Mrs.Luto.(RAPPATTY)
83. Puppy. 84. Junior. 85. Post Graduate. 86. Open.
----------------------------------------
COCKER SPANIEL. JUDGE: Paul Davies.(ANNASIDE)
87. Puppy. 88. Junior. 89. Post Graduate. 90. Open.
----------------------------------------
A.V.N. SEPARATELY CLASSIFIED GUNDOG. JUDGE: Janice Beaver.(DANDYJAN)
91. Puppy. 92. Junior. 93. Post Graduate. 94. Open.
----------------------------------------
GUNDOG GROUP - JUDGE: Janice Beaver.(DANDYJAN)
----------------------------------------
UTILITY GROUP.
----------------------------------------
SHIH TZU. JUDGE: Lynda Hay.
95. Junior. 96. Post Graduate. 97. Open.
----------------------------------------
LHASA APSO. JUDGE: Lynda Hay.
98. Junior. 99. Post Graduate. 100. Open.
----------------------------------------
A.V.N.SEPARATELY CLASSIFIED UTILITY. JUDGE: Edward Allen.(PENPARC)
101. Puppy. 102. Junior. 103. Post Graduate. 104. Open.
----------------------------------------
UTILITY GROUP - JUDGE: Edward Allen.(PENPARC)
----------------------------------------
TERRIER GROUP.
----------------------------------------
BORDER TERRIER. JUDGE: Valarie Mann.(LYNSETT)
105. Puppy. 106. Junior. 107. Post Graduate. 108. Open.
----------------------------------------
JACK RUSSELL TERRIER. JUDGE: Edward Allen.(PENPARC)
109. Junior. 110. Post Graduate. 111. Open.
----------------------------------------
A.V.N.SEPARATELY CLASSIFIED TERRIER. JUDGE: Valarie Mann.(LYNSETT)
112. Puppy. 113. Junior. 114. Post Graduate. 115. Open.
----------------------------------------
TERRIER GROUP - JUDGE: Valarie Mann.(LYNSETT)
----------------------------------------
ANY VARIETY VETERAN. JUDGE: Tim Jones.(EARDLEY)
112. Any Variety Veteran. Dog or Bitch.
PLEASE NOTE! Dogs of 7 years and over.
----------------------------------------

JUDGE: Tim Jones.(EARDLEY)
Best in Show, Reserve Best in Show.
Best Puppy in Show, Reserve Best Puppy in Show.

Entries Close Tuesday 14th.May 2019.(Postmark)
All wins up to and including 7th.May must be counted when entering for any class.