*This show is cancelled*
*******************


Chester City & County

Canine Society

President: Mrs.B.Flavell.Hon.Life President: Mr.Oldbury.
Hon.Life Members: Mrs.J.Hodnett ; Mrs.Littlemore ; Mr & Mrs.Wilding.

Schedule of 177 Class Open Show.(Unbenched)
Held under Kennel Club Rules & Show Regulations.
JUDGED ON THE GROUP SYSTEM.
Only undocked dogs and legally docked dogs may be entered for exhibition at this show.

AT NESTON RECREATION CENTRE, RABY PARK ROAD,
NESTON, WIRRAL, CH64 9NQ.

ON SUNDAY 6th.MAY 2018.

Show Opens 9.30.a.m.Judging commences 10.00.a.m.

Guarantors_to_The_Kennel_Club.
Mrs.L.Burkey. 102 Mendip Rd,Birkenhead.(Chairman)
Mrs.B.J.Roberts. 57 Seymour Street,Birkenhead.0151 647 8748(Secretary)
Mr.J.Chorley. 22 St David's Close,Rainhill,Merseyside.
Hon.Vet Surgeon: from Secretary on day.

ENTRY FEES: 5.00. Non Members First Entry Per Dog. Subsequent entries 50p same dog.
4.50. Members First Entry Per Dog. Subsequent entries 50p same dog.

STAKES CLASSES: 1.00. Per Dog.(If only entered in stakes classes normal entry fee applies)
CATALOGUES: Pre-Paid 2.50. with entries.3.00. ON THE DAY
N.F.C. 1.00.(Note must be over 6 months) MEMBERSHIP: 1.50. Single. 2.00. Joint.

Entries Close Saturday 14th.APRIL 2018.(Postmark)
All wins up to and including 7th.April must be counted when entering for any Class.

PLEASE POST EARLY & DO NOT FORGET THAT ENTRIES WILL NOT BE ACCEPTED
WITHOUT THE APPROPRIATE FEES: HON.SECRETARY : MRS.B.J.ROBERTS.
"Zuthis" 57 Seymour Street, Birkenhead. CH42 5LQ. TEL: 0151 647 8748.

!!!PLEASE BRING YOUR OWN CHAIRS!!!
 
 
 
 

INFORMATION PAGE

ENTRY FEES: 5.00. Non Members First Entry Per Dog. Subsequent entries 50p same dog.
4.50. Members First Entry Per Dog. Subsequent entries 50p same dog.

STAKES CLASSES: 1.00. Per Dog.(If only entered in stakes classes normal entry fee applies)
CATALOGUES: Pre-Paid 2.50. with entries.3.00. ON THE DAY
N.F.C. 1.00.(Note must be over 6 months) MEMBERSHIP: 1.50. Single. 2.00. Joint.

ROSETTES:

Best in Show, Reserve Best in Show, Best Puppy in Show,
Reserve Best Puppy in Show, Best of Breed, Best Puppy in Breed,
All Group Winners, First in all Classes.

IMPORTANT NOTICES

The Committee will NOT be held responsible for loss or damage to dogs, or property,
whether arising by accident or any other cause. Nor from act or omission of themselves,
their officers, servants or others and it is on this understanding only that entries are received.
Children are the responsibility of parents, who will be held responsible for any damage caused.
Please look after our venue and CLEAN UP AFTER YOUR DOG.

All Judges at this show agree to abide by the following statement: "In assessing dogs, judges

must penalise any features or exaggerations which they consider would be detrimental to the

soundness, health and well being of the dog".

!!!PLEASE BRING YOUR OWN CHAIRS!!!

ANYONE WISHING TO STEWARD

PLEASE CONTACT THE SECRETARY
 
 
 
 

All Classes are Dog or Bitch unless otherwise stated.
All Classes are Open unless otherwise stated.
----------------------------------------
RING ONE. 10.00.a.m.(Judging as per Schedule Order)
----------------------------------------
LABRADOR RETRIEVER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
1. Puppy. 2. Post Graduate. 3. Open.
----------------------------------------
GOLDEN RETRIEVER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
4. Puppy. 5. Post Graduate. 6. Open.
----------------------------------------
COCKER SPANIEL. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
7. Puppy. 8. Post Graduate. 9. Open.
----------------------------------------
ENGLISH SPRINGER SPANIEL. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
10. Puppy. 11. Post Graduate. 12. Open.
----------------------------------------
WEIMARANER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
13. Junior. 14. Post Graduate. 15. Open.
----------------------------------------
GERMAN WIREHAIRED POINTER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
16. Junior. 17. Post Graduate. 18. Open.
----------------------------------------
POINTER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
19. Junior. 20. Post Graduate. 21. Open.
----------------------------------------
ENGLISH SETTER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
22. Graduate. 23. Open.
----------------------------------------
IRISH SETTER. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
24. Graduate. 25. Open.
----------------------------------------
AMERICAN COCKER SPANIEL. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
26. Junior. 27. Open.
----------------------------------------
ITALIAN SPINONE. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
28. Post Graduate. 29. Open.
----------------------------------------
A.V. NOT SEPARATELY CLASSIFIED GUNDOG. JUDGE: Mrs.Helen Sutton.
30. Puppy. 31. Post Graduate. 32. Open.
----------------------------------------
RING TWO. 10.00.a.m.
----------------------------------------
ROUGH COLLIE. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
33. Junior. 34. Post Graduate. 35. Open.
----------------------------------------
SHETLAND SHEEPDOG. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
36. Junior. 37. Post Graduate. 38. Open.
----------------------------------------
LANCASHIRE HEELER. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
39. Junior. 40. Post Graduate. 41. Open.
----------------------------------------
DOBERMANN. JUDGE: Mrs.A.Richardson.
42. Junior. 43. Post Graduate. 44. Open.
----------------------------------------
GREAT DANE. JUDGE: Mr.John Purnell.
45. Junior. 46. Post Graduate. 47. Open.
----------------------------------------
BERNESE MOUNTAIN DOG. JUDGE: Mrs.A.Richardson.
48. Junior. 49. Post Graduate. 50. Open.
----------------------------------------
ROTTWEILER. JUDGE: Mrs.A.Richardson.
51. Graduate. 52. Open.
----------------------------------------
ALASKAN MALAMUTE. JUDGE: Mr.John Purnell.53. Graduate. 54. Open.
----------------------------------------
SIBERIAN HUSKY. JUDGE: Mr.John Purnell.
55. Graduate. 56. Open.
----------------------------------------
SAINT BERNARD. JUDGE: Mr.John Purnell.
57. Graduate. 58. Open.
----------------------------------------
NEWFOUNDLAND. JUDGE: Mrs.A.Richardson.
59. Graduate. 60. Open.
----------------------------------------
BORDER COLLIE. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
61. Junior. 62. Post Graduate. 63. Open.
----------------------------------------
BEARDED COLLIE. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
64. Junior. 65. Post Graduate. 66. Open.
----------------------------------------
SAMOYED. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
67. Graduate. 68. Open.
----------------------------------------
A.V. NOT SEPARATELY CLASSIFIED WORKING. JUDGE: Mr.John Purnell.
69. Puppy. 70. Post Graduate. 71. Open.
----------------------------------------
A.V. NOT SEPARATELY CLASSIFIED PASTORAL. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
72. Puppy. 73. Post Graduate. 74. Open.
----------------------------------------
NOT BEFORE 12.00.Noon
----------------------------------------
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER. JUDGE: Mr.K.Humphries.
75. Graduate. 76. Open.
----------------------------------------
BORDER TERRIER. JUDGE: Mr.K.Humphries.
77. Junior. 78. Post Graduate. 79. Open.
----------------------------------------
SMOOTH FOX TERRIER. JUDGE: Mr.K.Humphries.
80. Junior. 81. Post Graduate. 82. Open.

MANCHESTER TERRIER. JUDGE: Mr.K.Humphries.
83. Junior. 84. Post Graduate. 85. Open.
----------------------------------------
IRISH TERRIER. JUDGE: Mr.K.Humphries.
86. Graduate. 87. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY NOT SEPARATELY CLASSIFIED TERRIER. JUDGE: Mrs.G.Charlesworth.
88. Puppy. 89. Post Graduate. 90. Open.
----------------------------------------
RING THREE. 10.00.a.m.(Judging as per Schedule Order)
----------------------------------------
PUG. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
91. Puppy. 92. Junior. 93. Post Graduate. 94. Open.
----------------------------------------
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
95. Puppy. 96. Junior. 97. Post Graduate. 98. Open.
----------------------------------------
CHINESE CRESTED. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
99. Junior. 100. Post Graduate. 101. Open.
----------------------------------------
POMERANIAN. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
102. Puppy. 103. Post Graduate. 104. Open.
----------------------------------------
LONG COAT CHIHUAHUA. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
105. Puppy. 106. Post Graduate. 107. Open.
----------------------------------------
SMOOTH COAT CHIHUAHUA. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
108. Puppy. 109. Post Graduate. 110. Open.
----------------------------------------
PAPILLON. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
111. Puppy. 112. Post Graduate. 113. Open.
----------------------------------------
MINIATURE PINSCHER. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
114. Graduate. 115. Open.
----------------------------------------
ENGLISH TOY TERRIER. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
116. Graduate. 117. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY NOT SEPARATELY CLASSIFIED TOY. JUDGE: Mrs.Rose Webster.
118. Puppy. 119. Post Graduate. 120. Open.
----------------------------------------
RING FOUR. 10.00.a.m.(Judging as per Schedule Order)
----------------------------------------
WHIPPET. JUDGE: Mrs.T.Brown.
121. Junior. 122. Post Graduate. 123. Open.
----------------------------------------
IRISH WOLFHOUND. JUDGE: Mrs.T.Brown.
124. Junior. 125. Post Graduate. 126. Open.
----------------------------------------
RHODESIAN RIDGEBACK. JUDGE: Mrs.T.Brown.
127. Junior. 128. Post Graduate. 129. Open.
----------------------------------------
BORZOI. JUDGE: Mrs.T.Brown.
130. Junior. 131. Post Graduate. 132. Open.
----------------------------------------
BEAGLE. JUDGE: Mrs.T.Brown.
135. Graduate. 136. Open.
----------------------------------------
PHAROAH HOUND. JUDGE: Mrs.T.Brown.
137. Junior. 138. Post Graduate. 139. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY STANDARD DACHSHUND. JUDGE: Mrs.T.Brown.
137. Junior. 138. Post Graduate. 139. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY MINIATURE DACHSHUND. JUDGE: Mrs.T.Brown.
140. Junior. 141. Post Graduate. 142. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY NOT SEPARATELY CLASSIFIED HOUND. JUDGE: Mr.John Purnell.
143. Puppy. 144. Post Graduate. 145. Open.
----------------------------------------
NOT BEFORE 11.30.a.m.
----------------------------------------
LHASA APSO. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
146. Puppy. 147. Junior. 148. Post Graduate. 149. Open.
----------------------------------------
SHIH TZU. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
150. Puppy. 151. Junior. 152. Post Graduate. 153. Open.
----------------------------------------
BULLDOG. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
154. Junior. 155. Post Graduate. 156. Open.
----------------------------------------
TIBETAN TERRIER. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
157. Junior. 158. Post Graduate. 159. Open.
----------------------------------------
KEESHOND. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
160. Graduate. 161 Open.
----------------------------------------
TIBETAN SPANIEL. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
162. Graduate. 163. Open.
----------------------------------------
SCHNAUZER. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
164. Graduate. 165. Open.
----------------------------------------
BOSTON TERRIER. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
166. Graduate. 167. Post Graduate. 168. Open.
----------------------------------------
STANDARD POODLE. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
169. Graduate. 170. Open.
----------------------------------------
ANY VARIETY NOT SEPARATELY CLASSIFIED UTILITY. JUDGE: Mr.Bob Hernandez.
171. Puppy. 172. Post Graduate. 173. Open.
----------------------------------------
FOLLOWED BY GROUPS.
----------------------------------------

        UTILITY GROUP - Mr.BOB HERNANDEZ.
        TOY GROUP - MRS.ROSE WEBSTER.
        HOUND GROUP - MR.JOHN PURNELL.
        TERRIER GROUP - MRS.G.CHARLESWORTH.
        GUNDOG GROUP - MRS.HELEN SUTTON.
        WORKING GROUP - MR.JOHN PURNELL.
        PASTORAL GROUP - MRS.G.CHARLESWORTH.
----------------------------------------
COMBINED RINGS Not before 1.30.p.m.
----------------------------------------

BEST IN SHOW & BEST PUPPY IN SHOW

JUDGE: MRS.HELEN SUTTON.
----------------------------------------

VARIETIES - MRS.HELEN SUTTON.

174. A.V. Edith Outram Memorial Minor Puppy Stakes. up to 9 months Dog or Bitch
175. A.V. Edith Outram Memorial Puppy Stakes. 9 - 12 months Dog or Bitch.
176. A.V. Paddy Holbrook-Ohara Memorial Open Stakes. Dog or Bitch.
177. A.V. Paddy Holbrook-Ohara Memorial Veteran Stakes. Dog or Bitch.
SPECIAL PRIZES IN THE STAKES CLASSES.